Co je to kreatin?

Kreatin je přírodní látka v lidském těle. Je nezbytný k životu a průměrný dospělý jej má 80 - 130 gramů v těle. Kreatin hraje důležitou roli při transportu energie v rámci každé tělesné buňky - v kosterních svalech, srdci, mozku a dalších orgánech. Mnoho vědců věří, že kreatin je důležitá látka pro funkci orgánů včetně mozku a na celkový zdravotní stav.

Kreatin je přírodní látka v lidském těle. Je nezbytný k životu a průměrný dospělý jej má 80 – 130 gramů v těle. Kreatin hraje důležitou roli při transportu energie v rámci každé tělesné buňce – v kosterních svalech, srdci, mozku a dalších orgánech. Mnoho vědců věří, že kreatin je důležitá látka pro funkci orgánů včetně mozku a na celkový zdravotní stav.

Každý, kdo nejí vyváženou stravu, zejména vegetariáni a vegani, může mít nižší než normální hladinu kreatinu. Většina lidí pokrývá přibližně polovinu potřeby konzumací masa a ryb, zbytek se musí vyrobit v těle.

U kreatinu jako doplňku stravy bylo vědecky prokázáno, že zvyšuje fyzickou výkonnost. Je známo, že se snadno vstřebává do těla a nemá žádné škodlivé účinky při zachování kvality výroby a při doporučeném dávkování. Proto nabízíme kreatin v čistotě 99,99% dodávaný pod značkou Creapure.

Kreatin se v těle syntetizuje ze tří aminokyselin (glycin, arginin, methionin). 20–30 let starý muž vážící 70 kg syntetizuje přibližně 1 g kreatinu za den. Toto množství s věcem klesá. U žen je tato hodnota nižší. Nejkritičtější je aminokyselina methionin, protože k syntéze 1 g kreatinu potřebujeme přibližně 40% jeho průměrného denního příjmu. Proto strava s nízkým množstvím methioninu může zapříčinit deficit kreatinu v těle.

Kreatin má vysokou biologickou využitelnost: je-li kreatin monohydrát brát jako doplněk stravy, měření potvrzují, že v závislosti na dávce více než 95 procent může skončit v krevním řečišti. Hladina kreatinu v krvi typicky dosáhne vrcholu kolem jedné až dvou hodin po konzumaci kreatinu monohydrátu.

Ve sportu je kreatin populární, protože umožňuje trénovat tvrději a tím i rychleji nabírat svalovou hmotu. Bez tréninku ale kreatin sám o sobě svalovinu nevytváří.

Kreatin ve formě kreatinu monohydrátu je přirozenou formou pro tělo, je uznán jako ověřená, efektivní, bezpečná a legální látka. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) například souhlasí s tím, že kreatin může zvýšit fyzickou výkonnost při krátkodobých, vysoce intenzivních aktivitách. To je nyní popsáno v článku 13.1 nařízení EC o výživových a zdravotních tvrzeních. Existují také důkazy naznačující, že kreatin pomáhá k regeneraci po intenzivním cvičení.