Nativní
protein

Je lepší začínat silovým tréninkem nebo kardiem?

Čím by se mělo začínat při kombinovaném cvičení?

Rozhodli jste se vrhnout do cvičení a spojit kardio se silovým tréninkem do jednoho dne? Ale nevíte, čím začít? Jinde jste se už možná mnohokrát dočetli, že je de facto jedno v jakém pořadí se na cvičení vrhnete, a máte to dělat tak, jak vám to vyhovuje. Když se ale na tuto otázku zaměříme z fyziologického hlediska je jasné, že nejlepší bude nejdříve zvedat činky a pak se vrhnout na kardio. Ale proč tomu tak je?

Za vším hledejte glykogen.

Glykogen je zásobárnou rychlé energie, která je uchovávaná ve svalechjátrech. Když naše tělo nutně potřebuje více energii, začne ji čerpat ze zásob glykogenu. Jak kardio, tak silový trénink tyto zásoby využívají a pokud jich nemá tělo při cvičení dostatek, snižuje se tak i výkon. Při silovém tréninku naše tělo využívá přibližně třetinu zásob glykogenu, má-li ho ale nedostatek je u silového tréninku deficit výkonu mnohem větší než u kardia. U silového tréninku tělo potřebuje rychlou energii nárazově, naopak u kardia se tělo dokáže adaptovat a fungovat s nižším množstvím glykogenu a dokáže jej nahradit pomalým odbouráváním tuku.

Vyčerpání

Zdaleka nejdůležitějším faktorem v této otázce je vyčerpání. Cílem silového tréninku je s každým tréninkem zvyšovat zátěž, k dosažení tohoto cíle je potřeba mít dostatek energie. Kardio může vést ke svalové únavě a tím pádem snížit sílu i výkonnost. Po kardiu může nastat i mentální únava, což může narušit soustředění a motivaci. Zkrátka výkon by nemusel být úplně dostačující a podle představ. To neznamená, že silový trénink nemá negativní vliv na kardio cvičení, ale z fyziologického hlediska je vliv silového tréninku na kardio menší než v opačném případě, především u intenzivního kardio cvičení. K podpoře aerobní aktivity a oddálení svalové síly můžete také použít jeden z našich doplňků jako je fermentovaný beta-alanin nebo BCAA (odkazy). Nejlepší je tedy tyto aktivity rozdělit do jiných dnů, to má i další výhodu. Kardio v netréninkový den napomáhá regeneraci. Jak přesně to funguje, je však na jiný článek.

≪ Jaká je rychlost vstřebávání proteinů?Je protein vhodný pro děti? ≫